July 11, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ପେଟ ମଧ୍ୟରେ ହେଉଥିବା ଗଡବଡର ଶବ୍ଦକୁ ଏସିଡିଟି ଭାବି କରି ହାଲକାରେ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ଜୀବନ ନେଲା ଭଳି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହେଇପାରେ..

କହନ୍ତି ନାଁ ସବୁ ରୋଗଗୁଡିକର ଜଡ ପେଟ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ହୋଇଥାଏ , ଯଦି ଆମର ପେଟ ଠିକ୍ ଅଛି ତେବେ କିଛି ରୋଗ ହୁଏ ନାହିଁ , ସେମିତି ଆଜିକାଲି ଅନୁମାନ ସବୁ ତୃତୀୟ ଲୋକେ ସମସ୍ୟା ଅସୁବିଧା ସକାଶେ ଅସୁବିଧା ଅଛି । ସେମିତି ବଡରୁ ବଡ ଆଜି କାଲି ଛୁଆ ଗ୍ୟାଷ୍ଟିକ୍ ଓ ପେଟର ସମସ୍ୟାରୁ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇସାରିଛି , ପେଟ ଯେବେ ଗୁଡଗୁଡ୍ ହୋଇଥାଏ , ତାହା ସାଧାରଣତଃ ଖାଳି ପେଟ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ । ଓ ଆମାଶୟର ଦ୍ୱାରା ଭୋଜନ ପଚାଇବାକୁ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇଥାଏ । ପେଟ ଖାଲି ହେବାରୁ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଗ୍ୟାସ ଓ ପାଚନ ତତ୍ତ୍ୱ କାରଣରୁ ଏପରି ଆବାଜ୍ ହୋଇଥାଏ,  ଯାହାକୁ ପେଟ ଗୁଡଗୁଡ୍ ହେବା କହନ୍ତି  ।

 

ପେଟରୁ ଆବାଜ୍ ଆସିବା ସେମିତି ଏକ ସାମାନ୍ୟ କଥା ଅଟେ , କିନ୍ତୁ ଥରେ ଥରେ ଏମିତି ହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଏମିତି ମାମଲା ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଅସାମାନ୍ୟର ପେଟରୁ ଆବାଜ୍ ସମସ୍ୟା ସଙ୍କେତ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଅଧିକା ଆବାଜ୍ ପେଟରୁ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ , ପେଟରୁ ଆସୁଥିବା ଆବାଜ୍ ବିଷୟରେ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ତ ଓ ଏକ୍ସ୍ ରେ କରିବା ପରେ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ନ ଗଲେ , ତେବେ ନିଜର ଖାଈବା ଶୈଳୀ ବଦଳାନ୍ତୁ । କିଛି ଲୋକ ପେଟରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ହେବା କାରଣରୁ ଏହା ହୋଇଥାଏ , ଏହା ଛଡା ଅଧିକା ସମୟ ଭୋକିଲା ରହିଲେ ଏହା ହୋଇଥାଏ ।

 

ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ଏକ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଦ୍ୱାରା କମି ନଥାଏ , ଯଦି ପେଟରେ ଗୁଡୁଗୁଡୁ ହୋଇଥାଏ , ତେବେ ଏହାର କାରଣ ଗ୍ୟାସ୍ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ , ଯେବେ ଗ୍ୟାସ୍ କାରଣ ହୋଇଥାଏ , ତେବେ ସେ ଗ୍ୟାସ୍ ତିଆରି କରିଥାଏ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହିପରି ଆବାଜ୍ ହୋଇଥାଏ । ଅଧିକା ସମୟ ଭୋକିଲା ରହିଲେ ଏହାର କାରଣରୁ ପେଟରେ ଗୁଡୁଗୁଡୁ ଆବାଜ୍ ହୋଇଥାଏ , କାରଣ ଖାଲି ପେଟରେ କାରଣରୁ ନାନା ପ୍ରକାର ଆବାଜ୍ ଆସିଥାଏ , ଯଦି ଏପରି ଆବାଜ୍ ଆସୁଛି ତେବେ କିଛି ଖାଇନିଅନ୍ତୁ , ଭୋଜିଲା ରହିବା ପରେ ଯଦି କିଛି ଖାଇନେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ପଚିବାକୁ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପେଟରୁ ଆବାଜ୍ ହୋଇଥାଏ ।

 

ପେଟ ଖରାପ ହେବା କାରଣରୁ ଆମର ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର ଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିନଥାଏ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପେଟରୁ ଗଡବଡର ଆବାଜ୍ ଆସିଥାଏ , ଏଥିରେ କୌଣସି ଅନ୍ୟ କାରଣ ନଥାଏ ।

 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବାରମ୍ବାର ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ହେଉଛି କିମ୍ବା ଆବାଜ୍ ଆସୁଛି, ତେବେ ମେଡିସିନ୍ ନେବାପରେ ସମସ୍ୟା ବନ୍ଦ ହେଉନାହିଁ ତେବେ ଏହା ଅନ୍ତ କ୍ୟାନ୍ସର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ , କ୍ୟାନ୍ସର୍ ପେଟ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ତିଆରି କରିଥାଏ , ଯାହାକୁ ଆମେ ସହଜରେ ଚିହ୍ନିପାରି ନଥାଉ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *