July 14, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ମୁମ୍ବାଇର ତାଜ ହୋଟେଲ୍ ରେ କାମ କରୁଥିବା ୱେଟରଙ୍କ ସ୍ୟାଲେରି ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ପାଦ ତଳୁ ମାଟି ଖସିଯିବ

କୁହନ୍ତି ଦୁନିଆଁରେ କିଛି ବି କାମ ଛୋଟ ବଡ ନଥାଏ , ଆପଣ ଯେଉଁ ଫିଲ୍ଡରେ ଯଦି ମହାରଥ ହାସିଲ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଟପ୍ ପୋଜିସନରେ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଓ ସଫଳ ଓ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି , ପଇସା ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଅଟେ ଯାହା ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥାଏ , ଖାଲି ତାକୁ ଢଙ୍ଗରେ କମାଇବା ଦରକାର , ଯଦି ଆପଣ କେଉଁ ହୋଟେଲ୍ ରେ ୱେଟରରେ କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ସମାଜରେ ବହୁତ ଲୋକ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ହସିବେ , ଓ ଆପଣଙ୍କୁ ପରିହାସ କରିପାରନ୍ତି , ଏହି ଫିଲ୍ଡରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁତ୍ ଅଧିକା ପଇସା କମାଇଥାନ୍ତି , ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଦକ୍ଷତା ଅଛି ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ସବୁ ଫିଲ୍ଡରେ କିଛି ଟପ୍ ପୋଜିସନ୍ ହୋଇଥାଏ , ଏମିତିରେ ୱେଟରଙ୍କ କଥା କହିଲେ ମୁମ୍ବାଇର ତାଜ ହୋଟେଲରେ କାମ କରୁଥିବା ଏହି ୱେଟରଙ୍କ ମାସିକ ଆୟ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

 

ମୁମ୍ବାଇ ଏପରି ଏକ ସହର ଅଟେ ଯେଉଁଠି ସବୁ ଦିନ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ନିଜ ଆଖିରେ ନୁଆ ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇକରି ଆସିଥାନ୍ତି , ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ସ୍ୱପ୍ନର ନଗରି କୁହାଯାଏ , ଏଠାରେ ଗରିବ ଠୁ ନେଇକରି ଧନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ପ୍ରକାରର ଲୋକ ରହିଥାନ୍ତି , ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଉଦାହରଣ ମିଳିଯିବ , ଯେଉଁଥିରେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ଆସୁଥିବା ଛୋଟ ବଡ ମିଡିଲ୍ କ୍ଲାସ୍ ଲୋକଙ୍କର ପରେ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ଓ ପରିଶ୍ରମ ଦମ୍ ରେ ଧନୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଦେଶରେ ଯେବେ କେଉଁ ବିଦେଶୀ ଭାରତକୁ ବୁଲି ଆସିଥାଏ ।  ଅଧିକାଂଶ କେସ୍ ର ପୂର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିବା ପସନ୍ଦ କରିଥାଏ , ଯେଉଁଠି ଗୋଟେ ତରଫରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଏକ ସ୍ଲମ୍ ଏରିଆ ଅଟେ  , ଯେଉଁଠି ଲୋକେ ଦାରିଦ୍ରତାରେ ବୁଡି ରହିଛନ୍ତି , ସେପଟେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଆଲିଶାନ୍ ଜାଗାରେ ଧନୀ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି , ମୁମ୍ବାଇରେ ଧନୀଙ୍କ ଏକ ଫେବରାଇଟ୍ ଜାଗା ଅଛି ତାଜ ହୋଟେଲ୍ ,

 

ତାଜ ହୋଟେଲ୍ ମୁମ୍ବାଇର ଫେମସ୍ ହୋଟେଲ୍ ଅଟେ , ଏହାର ନାଁ କେବଳ ମୁମ୍ବାଇ ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଶ ବିଦେଶରେ ବି ଚାଲିଥାଏ । ବହୁତ ବଡ ବଡ ମହାନ୍ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ହୋଟେଲ୍ ରେ ଆସି ରହିଥାନ୍ତି , ଖାଇଥାନ୍ତି ଓ ମଜା ବି କରନ୍ତି , ଏହା ଆପଣ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କର ହୋଟେଲ୍ ବି କହିପାରିବେ , ଏଠାରେ ମିଳୁଥିବା ସବୁ ଜିନିଷର ଦାମ୍ ସାମାନ୍ୟ ହୋଟେଲ୍ ରୁ ବହୁତ ଗୁଣାରେ ଅଧିକା ହୋଇଛି , ଯେବେ ଏଠାକୁ କେଉଁ ଲୋକ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଗୋଟେ ଦିନରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଯାଆନ୍ତି । ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିବେ କି ଏଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକ ଭଲ ସ୍ୟାଲେରୀ ପାଉଥିବେ ।

 

ତାଜ ହୋଟେଲ୍ ରେ କାମ କରୁଥିବା ୱେଟରଙ୍କର ବହୁତ ସାରା ଦକ୍ଷତା ଦେଖାଯାଏ , ଯେପରି ତାଙ୍କର ଏଜ୍ୟୁକେସନ୍ , କମ୍ୟୁନିକେଶନ୍ ସ୍କିଲ୍ସ, ଇଂରାଜୀ, ନେଚର ଇତ୍ୟାଦି , ତାପରେ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁ ଦେଲାପରେ ସେମାନେ ଏହି ଆଲିଶାନ୍ ହୋଟେଲରେ ୱେଟର ଚାକିରି କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥାନ୍ତି , ଏହି ହୋଟେଲ୍ ରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ଲୋକଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହୋଟେଲ୍ ରେ ମିଳୁଥିବା ମୋଟା ସ୍ୟାଲେରୀ ।

 

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ତାଜ ହୋଟେଲରେ କାମ କରୁଥିବା ୱେଟରଙ୍କ ସ୍ୟାଲେରୀ ମାସିକ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ନେଇକରି ୧ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ମଧ୍ୟରେ ମିଳିଥାଏ , ଏତେ ପଇସା ବହୁତ ଲୋକ ଡିଗ୍ରୀ ନେବାପରେ ବି କମାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ , ଯେତେ ଏକ ୱେଟର କମାଇଥାଏ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *