July 19, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଭାରତରେ ସବୁଡୁ ବଡ ନିୟମ ତିଆରି ହେଲା – ଏବେ ଛୁଆଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କଲେ ସିଧା ସିଧା ମିଳିବ ଫାଶୀ ଦଣ୍ତାଦେଷ – ଦେଖନ୍ତୁ କେବେ ଲାଗୁ କରାଯିବ ଏହି ନିୟମ..ଆପଣଙ୍କ ସହମତ ଥିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ

1 min read

ଲୋକସଭାରୁ  ଅପରାଧଗୁଡିକରୁ ଛୁଆଙ୍କର ସଂରକ୍ଷଣ ସଂବନ୍ଧୀ ବିଧେୟକ ସଂଶୋଧନ (POCSO) ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିଦିଆଯାଇଛି, ବିଲରେ ଏକ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିନିଆଯାଇଛି , ଯାହା ସଦନରେ ଦାବିରେ ନିଜେ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ତରଫରୁ ପେଶ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହ ସଂସଦର ମୋହର ଲାଗିଯାଇଛି , କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମହିଳା ଓ ବାଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କହିଲେ କି ବିଧେୟକ ଅଶ୍ଲୀଳ ପ୍ରୟୋଜନ ପାଇଁ ଛୁଆଙ୍କ ଉପଯୋଗ ଚାଇଲ୍ଡ ପୋର୍ଣ୍ଣୋଗ୍ରାଫି କୁ ପରିଭାଷିତ କରିଥିଲେ ଓ ଏହା ଉପରେ କାବୁ କରିବାପାଇଁ ପ୍ରାବଧାନ ଦେଇଥିଲେ ।

 

ଇରାନୀ କହିଲେ କି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ମାତ୍ର ଏହା ନୁହେଁ କି ଛୁଆଙ୍କ ଶୋଷଣ ଭିଡିଓ ଦେଖାଯାଉଛି, ବରଂ ଚିନ୍ତାର କଥା ଏହା କି ଏହାକୁ କିଏ ପ୍ରଚାର କରୁଛି, ସେ କହିଲେ କି ବିଧେୟକ ପ୍ରାକୃତିକ ଆପଦା ସମୟରେ ଛୁଆଙ୍କ ସହ ହେଉଥିବା ଯୌନ ଅପରାଧ ମାମଲାରେ ବି ପ୍ରାବଧାନ କରିଛନ୍ତି , ରାଜ୍ୟସଭା ବିଧେୟକ ପୂର୍ବରୁ ପାରିତ ହୋଇସାରିଛି, ଏହି ବିଧେୟକ ୨୦୧୨ ରେ ମୂଳ ଆଇନ୍ ସଂଶୋଧନ କରୁଛି ,

 

ବିଧେୟକ ପ୍ରାବଧାନ କରାଯାଇଛି କି ନାବାଳିକ ବିପକ୍ଷରେ ଗମ୍ଭୀର  ଅପରାଧ ପ୍ରମାଣିତ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଦୋଷୀକୁ କମ୍ ସେ କମ୍ ୨୦ ବର୍ଷର କଠିନ କାରାବାସ ଦଣ୍ତାଦେଷ ମିଳିବ , ଏଥିରେ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଆଜୀବନ କାରାବାସ, ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ତ, ଓ ଜୋରିମାନା ପ୍ରାବଧାନ ରଖାଯାଇଛି, ବିଧେୟକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଆରମ୍ଭ କରି କଂଗ୍ରେସର ତିରୁନବୁକ୍କରାସର କହିଲେ କି ଛୁଆଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଣାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନରେ ସ୍ୱାଗତ ଯୋଗ୍ୟ ଅଛି, ଆଜିର ସମୟରେ ଏହା ଆଇନ୍ ଜରୁରୀ ଅଟେ , ଯେବେ କି ସବୁ ବର୍ଷ ଛୁଆଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଯୌନ ଉତ୍ପିଡନ ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *