July 22, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଓଡ଼ିଆ ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ: ପପୁ ଚିଣ୍ଟୁକୁ ଗୋଟେ ପ୍ରଶ୍ନ କଲା- ପପୁ- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ମିଡିଆରେ କଣ ସମାନତା ଅଛି? ଚିଣ୍ଟୁ ଦେଲା ଏପରି ଉତ୍ତର ଯେ ଶୁଣିକି ହସି ହସି ବେହୋସ ଚାଲିଗଲା ପପୁ..

1 min read

ମଣିଷ ଜୀବନ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇସାରିଛି, ଦିନ ସାରା ମଣିଷ ନିଜ କାମ ଧନ୍ଦାରେ ଲାଗିରହିଥାଏ, ତାହାପାଖରେ ନିଜ ପାଇଁ ସମୟ ରୁହେନା, ନିଜ ବ୍ୟସ୍ତତା ଭରା ଜୀବନରେ ଯେପରି ସେପରି କରି ସମୟ ବାହାରକରି ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ  ,କିନ୍ତୁ ଖୁସି ତେବେ ମିଳେ ଯେବେ ତାଙ୍କର ମନ ଖୁସ୍ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁ ମଣିଷ ସବୁବେଳେ ଖୁସିରେ ରୁହେ ତାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବି ଭଲ ରୁହେ , ଆଜି ଆମେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ କିଛି ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ ନେଇକରି ଆସିଛୁ, ଯାହା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି, ସବୁ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଏହି ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଆସିବ , ତେବେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଆଜିର ମଜାଦାର୍ ଚୁଟକୁଲାଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ।

୧) ଗୁରୁଜୀ- ଖାଲି ଦୃଢ ମନୋବଳ ରହିବା ଦରକାର, ପଥରରୁ ବି ପାଣି ବାହାରି ପାରିବ । ପୁଅ- ମୁଁ ତ ଲୁହାରୁ ପାଣି ବାହାର କରିପାରିବି, ଗୁରୁଜୀ-କେମିତି ? ପୁଅ-ହ୍ୟାଣ୍ତ ପମ୍ପରୁ ।

୨) ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ନିଜ ଦୁଇଟି କାନ ହରାଇବସିଲା, କେଉଁ ବି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜନ ତାର ସମାଧାନ କରିପାରିଲା ନାହିଁ । ସେ କାହାଠୁ ଶୁଣିଲା କି ସ୍ୱିଡେନରେ ଜଣେ ସର୍ଜନ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଏହା ଠିକ୍ କରିପାରିବେ ।ଓ ସେ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଗଲା, ନୁଆ ସର୍ଜନ ତାର ଯାଞ୍ଚ କଲେ , ଓ କିଛି ସମୟ ଭାବିକରି କହିଲେ ମୁଁ ତୁମକୁ ଠିକ୍ କରିଦେବି, ଅପରେସନ ପରେ ପଟି ଖୋଲାଗଲା, ଟାଙ୍କା ବି ଖୋଲାଗଳା ଓ ସେ ପୁଣି ନିଜ ହୋଟେଲ୍ ଚାଲିଗଲା, ଆଗାମୀ ଦିନ ସକାଳୁ ସେ ବହୁତ ରାଗରେ ସର୍ଜନକୁ ଫୋନ୍ କଲା, ଓ ଜୋର୍ ଜୋର୍ ରେ ଚିଲ୍ଲାଇଲା କମିନା ତୁ ମୋତେ ଏକ ମହିଳାରକାନ ଲଗାଇଛୁ, ସର୍ଜନ କହିଲା- ତେବେ କଣ ହେଲା କାନ ତ । ଏଥିରେ କିଛି ଫରକ ପଡିବନି, ମହିଳାର ହେଉ କିମ୍ବା ପୁରୁଷର, ଏମିତି ନୁହେଁ ତୁମେ ଭୁଲ୍ କହୁଛ, ମୁଁ ସବୁ ଶୁଣିପାରିବି, କିନ୍ତୁ କିଛି ବି ବୁଝିପାରୁନି ।

୩) ସାନ୍ତା ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଡାକୁ ଉଠାଇନେଇଗଲେ, ସାନ୍ତା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଛଡାଇବାକୁ ଗଲାବେଳେ ଗାଁ ଲୋକ କହିଲେ- ଖାଲି ହାତରେ କଣ ପାଇଁ ଯାଉଛୁ, ଏହା ଶୁଣିକରି ସାନ୍ତା ଦୁଇକିଲୋ ସେଓ ନେଇଗଲା ।

୪) ଦୁଇଟି ମଶା ପାଠପଢୁଥିଲେ, ପ୍ରଥମ ମଶା- ମୁଁ ଡାକ୍ତର ହେବି, ଦ୍ୱିତୀୟ ମଶା- ମୁଁ ତ ଆଗକୁ ଯାଇକରି ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ହେବି, ଏତିକି ସମୟରେ ମାଉସୀ ମର୍ଟିନ୍ ଲଗାଇଲେ , ଦୁହେଁ ମଶା କହିଲେ –ବୁଢି ଆମର ପୁରା କ୍ୟାରିୟର ଖତମ୍ କରିଦେଲା ।

୫) ତୋତେ ପାଇବାପାଇଁ ସବୁ କିଛି କରିପାରିବି, ତୋର ପାଇଁ ବଞ୍ଚିବି ପାରିବି ମରିବି ପାରିବି, ତୁ ଯଦି ନ ମିଳିଲୁ, ତେବେ କିଛି ଦୁଃଖ ନାହିଁ , ଏହି ଫର୍ମୁଲା ଅନ୍ୟ ଏକ ଉପରେ ଟ୍ରାଇ କରିପାରିବି ।

୬) ଭଗବାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଲଗା ବନାଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେବେ ଚିନ୍ କଥା ଆସେ ତେବେ ସେ ଥକିଯାଇଥାଏ, ଓ କପି ପେଷ୍ଟ କରିକି ସବୁ ନିପାଟାଇଦେଉଛି ।

୭) ରଣବୀର ଆଲିଆର ଜେନେରାଲ୍ ନଲେଜ୍ ଟେଷ୍ଟକରେ, ରଣବୀର- ଆଲିଆ କୁହ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଯେଉଁ “+” ଅଛି ତାହା କଣ ଦର୍ଶାଏ ? ଆଲିଆ- ଯିଏ ଠିଆ ହୋଇଛି ସେ ଡାକ୍ତର ଓ ଯିଏ ଶୋଇଛି ସିଏ ରୋଗୀ ।

୮) ସ୍ତ୍ରୀ ଯେବେ ନିଜ ବାପଘରକୁ ଯାଏ , ତେବେ ସ୍ୱାମୀ ତାକୁ ବହୁତମନେ ପକାଏ , ତେବେ କିପରି ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ sms ପଠାଏ ଦେଖନ୍ତୁ, ମୋର ପ୍ରେମରେ ନିଜ ହୃଦୟକୁ ଖୋଜିଦେବୁ, ଓ ହଁ ଅଟା ପରି ଭଲରେ ଦଳି ଦେବି, ମିଳିଗଲେ ପ୍ରେମ ତ ହରାଇବୁ ନାହିଁ ପିଆଜ କାଟିବା ସମୟରେ କେବେ କାନ୍ଦିବୁ ନାହିଁ । ମୋତେ ରୁଷିବାର ଏକ ବାହାନା ଭଲ ଅଟେ, ଟିକିଏ ସମୟ ଦେଇ ଭାଜ ଆଳୁ ଏବେ କଞ୍ଚା ଅଛି ।ମିଶିକରି ଖୁସି ବାଣ୍ଟିବାର୍ ଅଛି, ଟମାଟର ଟିକିଏ ଦେଖିକରି କାଟିବାର ଅଛି, ଲୋକେ ଆମର ପ୍ରେମକୁ ଦେଖି ଇର୍ଷା ନହୁଅନ୍ତୁ, ଭାତ ଟାଇମ୍ ରେ ଦେଖିନେବ ନହେଲେ ଯାଉ ନ ହୋଇଯାଉ। କେମିତି ଲାଗିଲା ଆମର ଗଜଲ କହିଦେବ, ଲୁଣ କମ୍ ଲାଗିଲେ ଆହୁରି ମିଶାଇଦେବ ।

୯) ଗଣିତ ବାଲା ସାର୍ କପି ଚେକ୍ କରୁଥିଲେ ତେବେ ପିଣ୍ଟୁ ଅଧୁରା କପି ଦେଖିକରି କହେ , ସାର୍ ମାନିନିଅନ୍ତୁ ମୋର କପି ପୁରା ହୋଇଗଲା, ତେବେ ସାର୍ କହନ୍ତି- ତାହାଲେ ତୁ ମାନିନେ କି ତୁ ଫେଲ୍ ହୋଇଯାଇଛୁ, ଯା ପଛ କ୍ଲାସ ବାଲାଙ୍କ ସହ ବସିପଡ ।

୧୦) ପପୁ ଚିଣ୍ଟୁକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କଲା- ନୁଆବର୍ଷରେ ତୋତେ ଗୋଟେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବି, ତାହାର ଉତ୍ତର ଦେବୁ, ପପୁ- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ମିଡିଆରେ କଣ ସମାନତା ଅଛି? ଚିଣ୍ଟୁ- ଦୁହେଁ ଗୋଟେ କଥାକୁ ଯେତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ ହଜାର ଥର ନକହି ଛନ୍ତି କେବେ ଆରାମରେ ବସିପାରିବେ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *