July 22, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଜାଣନ୍ତୁ ଯେବେ ଘରେ ତୁଳସୀର ଗଛ ସୁଖି ଯାଏ କିମ୍ବା କଳା ପଡିଗଲେ ତେବେ କଣ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାନ୍ତି ଭଗବାନ…

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବହୁତ ଜିନିଷକୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି , ସେହି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟେ ହୋଇଥାଏ ତୁଳସୀର ଗଛ , ଏହାର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଯେତେ କହିଲେ ବି କମ୍ ହେବ , ତୁଳସୀର ଗଛ ବିଷୟରେ ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ଏହା ସ୍ୱର୍ଗର ଗଛ ଅଟେ , ଏହା ଦେବତା ମାନେ ପୃଥିବୀରେ ମଣିଷ ମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଧାର ପାଈଁ ପଠାଯାଇଛି , ବୋଧେ କେହି ଏମିତି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମକୁ ମାନୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଥିବ ଯାହାର ଘରେ ତୁଳସୀର ଗଛ ଥିବ , ଏହା ଏକ ପବିତ୍ର ଗଛ ଅଟେ , ତୁଳସୀର ଗଛ ଲଗାଇଲେ ପରିବେଶ ପବିତ୍ର ହୋଇଯାଏ , ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ତୁଳସୀର ପତ୍ରକୁ ସବୁଦିନ ଜଳ ଅର୍ପଣ କଲେ ବୈକୃଣ୍ଠ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ।

 

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଗ୍ରନ୍ଥରେ ତୁଳସୀର ଗଛକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ରୁପ ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି , ଯେଉଁ ଘରେ ତୁଲସୀର ଗଛ ଥାଏ , ସେଠାରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସର୍ବଦା ବାସ କରନ୍ତି , ଓ ସେହି ଘରେ କେବେ ଧନ ସଂବନ୍ଧିତ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଦେଖାଯାଇନଥାଏ , ତୁଳସୀର ଗଛକୁ ଛୁଇଁଲେ ଲୋକେ ପବିତ୍ର ହେଲେ ବୋଲି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି , ଯେଉଁଠି ତୁଳସୀର ଗଛ ଥାଏ ସେଠାରେ ସ୍ୱୟଂ ଭଗବାନ ବାସ କରନ୍ତି , ତୁଳସୀ ଗଛ ବିଷୟରେ ଏପରି କୁହାଯାଏ କି ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ନିଜ ଘର ଅଗଣାରେ ଲଗାଇବ ତେବେ ଘରୁ ସବୁ ନକରାତ୍ମକ ଉର୍ଜା ଦୁର ହୋଈଯିବ । ଓ ସକରାତ୍ମକ ଉର୍ଜା ମିଳିବ ।

 

ତୁଳସୀ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା କେତୋଟି ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଆମ ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ , ଯାହା ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି , ବହୁତ ଲୋକ ନିଜ ଘର ମଧ୍ୟରେ ତୁଳସୀର ଗଛକୁ ଲଗାଇଥାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନେଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ , ସମୟ ସମୟରେ ଜଳ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ , ଯାହା କାରଣରୁ ଗଛଟି ସୁଖିଯାଏ , ତୁଳସୀର ପତ୍ରଗୁଡିକ କଳା ପଡିବାକୁ ଲାଗେ , ଯାହା କାରଣରୁ ଗଛଟି ସୁଖିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରେ , ତୁଳସୀରଗଛ ସହ ଯୋଡିହୋଇଥିବା କିଛି ଖାସ୍ ନିୟମ ଅଛି , ଯାହାର ପାଳନ ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତି କରିବା ଉଚିତ୍ , ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥର ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀର ପତ୍ରକୁ ସବୁ ଦିନ ଛିଡାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ , ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବାର କିଛି ନିୟମ ଅଛି ।

 

କୁହାଯାଏ କି ଭୁଲ୍ ରେ ବି ତୁଳସୀର ଗଛର ପତ୍ରକୁ ରବିବାର, ଏକାଦଶୀ, କିମ୍ବା ସୁର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଦିନ ଛୁଇଁବା ଅନୁଚିତ୍ , ଏହା ଛଡା ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ବି ତୁଳସୀର ଗଛର ପତ୍ରକୁ ଛିଡାଇବା ଅନୁଚିତ୍ ।

ତୁଳସୀର ଗଛ ତଳେ ସବୁବେଳେ ସଂନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଘିଅର ଦୀପ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ।

 

ଯଦି କେଉଁ କାରଣରୁ ତୁଲସୀର ଗଛର ପତ୍ର ସୁଖିଯାଏ , ତେବେ ତାକୁ ପକେଇଦେବା ଅପେକ୍ଷା କେଉଁ ନଦୀରେ ପ୍ରବାହିତ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଓ ସେହି ଜାଗାରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗଛ ରୋପଣ କରିନିଅନ୍ତୁ , ଘରେ ସୁଖିଲା ତୁଳସୀ ଗଛ ରଖିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି , ତୁଳସୀର ଗଛର ପତ୍ର ସୁଖିଲେ କେଉଁ ବଡ ସଙ୍କଟ ଆସେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀର ପତ୍ରକୁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ଗଣେଷ ଓ ଶିବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଅନୁଚିତ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *