July 19, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ : ପପୁ : ସ୍ୱାମୀଜୀଙ୍କୁ ପଚାରିଲା, ସ୍ୱାମୀଜୀ ଏଠାରେ ପାହାଡ ଉପରେ ବହୁତ ଥଣ୍ତା ହେଉଛି, ଏତେ ଥଣ୍ତାରେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଖୁସିର ରହସ୍ୟ କଣ ?ତାପରେ ବାବାଜୀ ଯାହା କହିଲେ ପପୁ ଶୁଣିକି ବେହୋସ..

1 min read

ହସିବା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଫାଇଦାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ହସିବାର କୌଣସି ମଉକା ଛାଡିବା କଥା ନୁହେଁ  । ଯେବେ ଆମେ ଖୁସି ରହିଥାଉ ତେବେ ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବି ମଜବୁତ୍ ରହିଥାଏ, ଓ ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆଜି ଆମେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ କିଛି ମଜାଦାର୍ ଜୋକ୍ସ ନେଇକରି ଆସିଛୁ, ଯାହାକୁ ପଢିବାପରେ ଆପଣଙ୍କ ହସ ଅଟକିବ ନାହିଁ ,ତେବେ ଆଉ ଡେରି କଣ ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ହସିବା ଓ ହସାଇବାର ମଜାଦାର୍ ସିଲସିଲା ।

୧) ପପୁ ତାର ଗୋଟିଏ ସାଙ୍ଗକୁ କହୁଥିଲା କି କେଉଁ ମହାପୁରୁଷ କହିଛନ୍ତି କି ତୁମେ ଯେଉଁ ବିଷୟରେ ଅଧିକା ଭାବୁଛ ତେବେ ସେମିତି ହୋଇଯାଉଛ, ଏବେ ମୋତେ ଡର ଅଛି କି କେଉଁ ଦିନ ମୁଁ ଅମ୍ବାନୀ ହୋଇଯିବି ।

୨) ସ୍ତ୍ରୀ- ହେଇଟି ଶୁଣୁଛ ! ତୁମ ସାଙ୍ଗ ଗୋଟେ ପାଗଳୀ ଝିଅକୁ ବାହାହେବାକୁ ଯାଊଛି, ତାକୁ ଅଟକାଉନ କଣ ପାଇଁ , ସ୍ୱାମୀ-ମୁଁ କାହିଁକି ଅଟକାଇବି, ସେହି ସାଙ୍ଗ ମୋତେ ଅଟକାଇଥିଲା କି ?

୩) ପପୁ ବାପା,,ତୁମେ ଅନ୍ଧାରକୁ ଡରୁଛ କି ? ବାପା – ନା ପୁଅ, ପପୁ-ବାଦଲ,ବିଜୁଳି, ଓ ଆବାଜ୍ ରୁ ବାପା-ବିଲକୁଲ୍ ନୁହେଁ, ପପୁ- ତେବେ ଏହାର ମତଲବ କଣ ବାପା? ତୁମେ ମାକୁ ଛାଡିକରି ଆଉ କାହାକୁ ଡରୁନ ।

୪) ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଗୋଡର ହାଡ ଭାଙ୍ଗିଗଲା , ସେ ମେଡିକାଲ୍ ଗଲା ତ ଦେଖିଲା କି ସେଠାରେ ଆଉ ଏକ ଲୋକର ଦୁହେଁ ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି ତେବେ ସେ ତାକୁ ଦେଖିକି କହିଲା ତୁମର ଦୁଇଟି ସ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି କି ?

୫) ଜଣେ ଭଦ୍ର ଲୋକ ଏକ ସାତ ବର୍ଷ ଝିଅକୁ ପଚାରିଲେ, ତୁମର ବାଳ ପ୍ରକୃତରେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର, ଏହା ତୁମକୁ କେଉଁଠୁ ମିଳିଲା ? ମା କିମ୍ବା ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ? ଝିଅ କହିଲା- ଯେତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି, ମୋତେ ଏହି ବାଳ ମୋର ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଛି, କାରଣ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ତରୁ ସବୁ ବାଳ ଗାୟବ ହୋଇଛି ।

୬) ଭକ୍ତ- ଭଗବାନ, ମୁଁ ପାପି ଅଟେ, ମୋତେ କଷ୍ଟ ଦିଅ, ମୋତେ ବର୍ବାଦକରିଦିଅ, ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଦିଅ, ମୋର ପଛରେ ଭୁତ ଲଗାଇଦିଅ, ଭଗବାନ –ଆବେ, ଗୋଟେ ଲାଇନ୍ ରେ କହ କି ସ୍ତ୍ରୀ ଦରକାର୍ !

୭) ଅସଲୀ ଖଗୋଲଶାସ୍ତ୍ରୀ ତ ପରିବାରରେ ହୋଇଥାନ୍ତି, ଗୋଟେ ମା ଯିଏ ଛୁଆ ବେଳରୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେଖନ୍ତି , ଦ୍ୱିତୀୟ ବାପା- ଯିଏକି ଚାପୁଡାରେ ସବୁ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ତ ଦେଖାଇଦିଅନ୍ତି,  ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ତ୍ରୀ- ଯିଏ ଦିନରେ ତାରା ଦେଖାଏ ଏହା ନାଶା ବାସା ତ ସବୁ ଭ୍ରମ ଅଟେ ।

୮) ସ୍ୱାମୀ- ଅଣ୍ଟାରେ ବହୁତ ପୀଡା ଅଛି, ଟିକିଏ ଗୁପ୍ତାଜୀଙ୍କ ଘରର ଆୟୋଡେକ୍ସ ନେଇ ଆସ, ସ୍ତ୍ରୀ- ସେ ଦେବେ ନାହିଁ, ବହୁତ୍ କଞ୍ଜୁସ୍ ଅଟେ, ସ୍ୱାମୀ-ହଁ, ଏହା ତ ଖାନଦାନୀ କଞ୍ଜୁସ୍ ଶଳା, ମରିଯିବେ ଏମିତି, କିନ୍ତୁ ଦେବେନି, ଏମିତି କର ତୁମ ଆଲମୀରାରୁ ନିଜେ ହିଁ ବାହାର କର, କଷ୍ଟ କିଛି ଅଧିକା ହିଁ ଅଛି ।

୯) ସାନ୍ତା ଓ ବାନ୍ତା ଦୁହେଁ ଭାଇ ଗୋଟେ କ୍ଲାସରେ ପଢୁଥିଲେ , ଅଧ୍ୟାପିକା- ତୁମେ ଦୁହେଁ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ନାଁ ଅଲଗା ଅଲଗା କଣ ପାଇଁ ଲେଖିଲ? ସାନ୍ତା- ମ୍ୟାଡାମ୍ ତାପରେ ଆପଣ କହିବେ ନକଲ କରିଥିଲୁ ଏଥିପାଈଁ ।

୧୦) ପପୁ- ସ୍ୱାମୀଜୀ- ଏଠାରେ ପାହାଡ ଉପରେ ବହୁତ ଥଣ୍ତା ହେଉଛି, ଏତିକି ଥଣ୍ତାରେ ଆପଣଙ୍କ ଖୁସିର ରାଜ୍ କଣ? ସ୍ୱାମୀଜୀ- ୨୧ ବର୍ଷର ତପସ୍ୟା ଓ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ମୋତେ ଥଣ୍ତାରୁ ବଞ୍ଚାଏ, ସେମିତି ତୁମେ କଣ ପସନ୍ଦ କରୁଛ? ତପସ୍ୟା କିମ୍ବା ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ? ପପୁ- ଆଜ୍ଞା ଗ୍ରୀନ୍ ଟି, ସ୍ୱାମୀଜୀ- ତପସ୍ୟା ଦୁଇ କପ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ନେଇକରି ଆସ, ପପୁ ବେହୋସ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *