July 16, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଏହି ତରିକାରେ ବଢାନ୍ତୁ ଘରେ ଲାଗିଥିବା ୱାଇ-ଫାଇରର ସ୍ପିଡ୍, ଓ ନେଟୱର୍କ କଭରେଜ୍ – ଆପଣଙ୍କ ନେଟ ଦୁଇଗୁଣା ସ୍ପିଡ଼ ଚାଲିବ

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ର ସ୍ପିଡ୍ ଆଜିକାଲିର ସମୟରେ ବହୁତ ମାଇନା ରଖେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ୱାଇ ଫାଇ କନେକ୍ସନ୍ ଅଛି ତେବେ ଏହା ପରେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ଲୋ ଚାଲୁଛି ତେବେ ଆପଣ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ସ୍ଲୋ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଡାଉନଲୋଡ୍ ଫେଲ୍ ହେବା ଭଏସ୍ କଲ୍ ନ କରିପାରିବା ପରି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଏମିତିରେ ଆପଣ ସର୍ଭିସ୍ ପ୍ରୋଭାଇଡର୍ କମ୍ପାନୀ ବଦଲିବା ବିଷୟରେ ଭାବିପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ସେହି ସ୍ଥିତିରେ ଆଡଜଷ୍ଟ କରି ଚିନ୍ତିତ ରୁହନ୍ତି ।ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ବିକଳ୍ପ ମହଜୁଦ୍ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ତାହା ଉପରେ ନଜର କରନ୍ତି ନାହିଁ , ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରର ୱାଇଫାଇ ବହୁତ ସ୍ଲୋ ଚାଳୁଛି ଓ ନେଟୱର୍କ କଭରେଜ୍ କିମ୍ବା ସ୍ପିଡ୍ ଇମ୍ପପ୍ରୁଭ୍ କରିବାପାଇଁ ଏହି ତରିକାରେ ଆପଣାଇପାରିବେ, ଡାଇଲୋଡିଙ୍ଗ୍ ଫେଲ୍ ହେବା, ଭଏସ୍ କଲ୍ ନ କରିପାରିବା ପରି ସମସ୍ୟା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ଲୋ ସ୍ପିଡ୍ ସାମ୍ନାରେ ଆସେ ।

ଆଧୁନିକା ରାଉଟର୍ସ ୨,୪ ଗିଗାହର୍ଚର ଓ ୫ ଗିଗାହର୍ଚର ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସିର ସହ ଦୁଇ ଅଲଗା ଅଲଗା ବ୍ୟାଣ୍ତରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ପିଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପୋର୍ଟେବିଲିଟିକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୨,୪ ଗିଗାହର୍ଚ୍ଚର ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି କନେକ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ବଡ ଦୁରତା କଭର୍ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସ୍ପିଡ୍ ସ୍ଲୋ ରହିବ, ଅନ୍ୟ ପଟେ ଫାଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପାଇଁ ଆପଣ ୫ ଗିଗାହର୍ଚ୍ଚର ବ୍ୟାଣ୍ତ୍ ଉପଯୋଗୀ ରହିବ, ଓ ଅନ୍ୟ ୱେୟାରଲେସ୍ ନେଟୱର୍କ ଓ ଡିଭାଇସ୍ ର ହସ୍ତକ୍ଷେପ କମ୍ ରହିବ , ଏହି ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ରେଞ୍ଜ୍ ମିଳେ ନାହିଁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଏରିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିମିତ ରହିଯିବ, ଏଥିପାଇଁ ମୁଭିଜ୍ ଟିଭି ଶୋ କୁ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ କରିବା ୱେୟାରଲେସ୍ ଫାଷ୍ଟ ସ୍ପିଡ୍ ପାଇଁ ରାଉଟର୍ କୁ ଷ୍ଟ୍ରିମିଙ୍ଗ୍ ଡିଭାଇସ୍ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଡିଭାଇସ୍ କୁ ରାଉଟର୍ ପାଖରେ ନେଇଯାଆନ୍ତୁ ।

ବହୁତଥର ପେଣ୍ତିଙ୍ଗ୍ ସଫୱେର୍ ଅପଡେଟ୍ସ କାରଣରୁ ଏହି ପରି ସମସ୍ୟା ଆସିପାରେ , କେବେ କେବେ ବ୍ୟାଟେରି କିମ୍ବା ସିକ୍ୟୁରିଟି କାରଣରୁ ରାଉଟରରେ ନୁଆ ଫିର୍ମୱେର୍ ଅପଡେଟ୍ ଆସେ  ଏମିତିରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ନୁଆ ରାଉଟର୍ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ସଫ୍ଟୱେର୍ ସିଧା ସେଟିଙ୍ଗ୍ ରୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ, ଯେବେ କି ପୁରୁଣା ରାଉଟର୍ ପାଇଁ ମାନୁଆଲି ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ଇନଷ୍ଟଲ୍ କରିପାରିବେ । ସିଗନାଲ୍ ପ୍ରୋବ୍ଲେମ୍ ଦୁର କରିବାପାଈଁ ୱାଇ ଫାଇ ରିପିଟର୍ସକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବ୍ୟର୍ଥ ଅଟେ, କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରାଉଟର୍ କୁ ସିଗନାଲ୍ କୁ କେବଳ ରି ବ୍ରଡକାଷ୍ଟ କରିଥାଏ, ସିଗନାଲ୍ ପାଇଁ ଆପଣ ରେଞ୍ଜ ଏକ୍ସଟେଣ୍ତର କାମରେ ନେଇପାରିବେ, ଏହି କାମ ଲ୍ୟାପଟପ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ରେ ହୋଇପାରିବ, ଯଦି ୱାଇ ଫାଇ ପାସ୍ ଥ୍ରୁ ସପୋର୍ଟ କରୁଥିବ, ସିଗନେଲ୍ ରେଞ୍ଜ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାପାଈଁ ଆପଣ ମେଶ୍ ୱାଇ ଫାଇ ନେଟୱର୍କକୁ କାମରେ ନେଇପାରିବେ ।

ଆପଣଙ୍କ ରାଉଟରର ସେଟିଙ୍ଗ୍ ରେ ଯାଇକରି ନେଟୱର୍କ ପ୍ରକାର ଓ ଚ୍ୟାନେଲସ୍ ସିଗନାଲ୍ ଜାମ୍ ଅନୁସାରେ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ବଦଳାଇପାରିବେ, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉପରେ ଉପଲ୍ଲବ୍ଧ ବହୁତ ଆପ୍ସ କିମ୍ବା ୱିଣ୍ତୋଜ୍ ପିସି ଜରିଅରେ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ସହ କେଉଁ ୱାଇ ଫାଇ ସ୍କାନର୍ ଆପ୍ ଦ୍ୱାରା ଭିଜୁଆଲ୍ ଦେଖିପାରିବେ, ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ହିସାବରେ ଭାବନ୍ତୁ ତେବେ ୨,୪ ଗିଗାହର୍ଚ୍ଚର ପାଇଁ ୧,୬,୧୧ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ହିଁ ରଖନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଅଲଗା ଚ୍ୟାନେଲ୍ସ ସହ ଓଭରଲ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *