July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଭିଆଇପି ଶୁଆର ନେବାକୁ ପଡିଲା ଲାଇସେନ୍ସ , ପସନ୍ଦ ଅଛି ଡ୍ରାଇଫ୍ରୁଟ୍ ଦାମ୍ ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଚକିତ

1 min read

ଦେଶ ଦୁନିଆଁରେ ନିଜ ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହ୍ରଦର ନଗରୀ ସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନଜର ଆସନ୍ତି । ଏଠାରେ ହବେଲି ଓ ମହଲ ଗୁଡିକର ଭବ୍ୟତା ଦେଖିକରି ଦୁନିଆଁର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ ହୋଇଯାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଥର ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପାଇଁ ମକାଓ ଶୁଆ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଛି, ଏହି ଶୁଆ କେବେ ଫତେହ ସାଗର ହ୍ରଦର ତଟରେ ଓ ସହରର ସଡକରେ ବୁଲୁଥିବାର ନଜର ଆସେ , ଯାହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ବଡ ସଂଖ୍ୟାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସନ୍ତି, ଏଠାରେ ଆସୁଥିବା ଛୁଆ ଏହାକୁ ଦେଖିକରି ବଡ ଖୁସି ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ଓ ଛୁଆଙ୍କୁ ଏହା ବହୁତ ଖୁସି କରାଏ, ଆଜିର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ରେ ଆମେ ଏହି ମକାଓ ଶୁଆ ବିଷୟରେ କିଛି କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଶୁଣିକରି ଆପଣ ଚକିତ ହୋଈଯିବେ ।

ଲେକସିଟି ଉଦୟପୁର୍ ରେ ଏହି ଦିନ ମକାଓ ଶୁଆ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଛି, ଏହି ଶୁଆ କେବେ ଫତେହ ସାଗର ହ୍ରଦ ତଟରେ ତ କେବେ ସହରର ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଥିବାର ନଜର ଆସେ , ଯାହାକୁ ଦେଖିବାପାଇଁ ବଡ ସଂଖ୍ୟାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଅଟକିଯାଆନ୍ତି, ଏହି ସାଉଥ୍ ଆଫ୍ରିକା ରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ଏହି ଶୁଆର ଭୁପାଲପୁରାରେ ରହୁଥିବା ଅମନ ମୁମ୍ବାଇରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଦାମରେ କିଣିଛନ୍ତି, ଏଇ ସାଉଥ୍ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆସିଛି, ସେ ଏହି ଶୁଆକୁ ମୋଜୋ ନାଁ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅମନ ଆଗକୁ କହିଲେ କି ମୋଜୋ କିଛି ଦିନ ପୁର୍ବରୁ ମୁମ୍ବାଇର୍ ଉଦୟପୁର୍ ଆସିଥିଲା, ଏମିତିରେ ଏଠାକାର ପାଣିପବନରେ ଆସି ସହରରେ ବୁଲୁଥିଲା, ସେ କହିଲେ କି ମକାଓ  ଶୁଆ ରଖିବାପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଏହାର ଆଇଡି ବି ଏହି ଶୁଆର ପାଦରେ ଲାଗିଛି, ଏହା ସହ ଏଥିରେ ଜିବିଏସ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଫିଟ୍ ଅଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ଶୁଆକୁ କେହି ଚୋରି କରି ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ଓ ନା ହିଁ ଏହି ଶୁଆ ନିଜ ମାଲିକ ନଜରରୁ କେଉଁଆଡେ ଚାଲିଯିବ ।

ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ପ୍ରେମୀ ଚମନ ସିଂ କହିଲେ କି ମକାଓ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତିର ଶୁଆ ଅଟେ, ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ସାଉଥ୍ ଆଫ୍ରିକା ଓ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ ମିଳିଥାଏ, ଏମିତିରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦାମ୍ ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇକରି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଯାଏଁ ଯାଏ , ଚମନ ସିଂ କହିଲେ କି ଏହି ଶୁଆ ବହୁତ ଫ୍ରେଣ୍ତଲି ଅଟେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ମାଲିକ ନିଜ ହାତରେ କିମ୍ବା କାନ୍ଧରେ ବସାଇକରି ବୁଲାଯାଇପାରିବ, ମକାଓ ହେମ୍ପିଫିଡସ୍ ସନଫ୍ଲାୱାର୍ ଓ ଡ୍ରାଇ ଫ୍ରୁଟ୍ ଖାଇବା ତାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ, ଏହା କେଉଁ ବି ବାତାବରଣ ପାଇଁ ନିଜକୁ ସହଜରେ ଆଡଜଷ୍ଟ୍ କରିଦିଏ

ଭାରତୀୟ ଶୁଆ ତ ୪ ଗୁଣା ବଡ ହୋଇଥାନ୍ତି, ମକାଓ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ପ୍ରେମୀ ଡାକ୍ତର ସତିଶ୍ ଶର୍ମା କହିଲେ କି ମକାଓ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷକ ହୋଇଥାଏ, ଏମିତିରେ ଦୁନିଆଁ ସାରା ବହୁତ୍ ବଡ ସଂଖ୍ୟାରେ ମକାଓ ଶୁଆ କିଣିବାକୁ ଲୋକେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଏହି ଶୁଆ ଆକାର ସାଧାରଣ ଶୁଆ ମୁକାବଲାରେ ୪ ଗୁଣା ବଡ ଅଟେ, ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର କେଜ୍ ତିଆରି କରାଯାଏ , ଏହା ସହ ମକାଓ ଶୁଆକୁ ଭାଷା କହିଲେ ଲମ୍ବା ସମୟ ଲାଗେ , କାରାଣ ତାଙ୍କ ଆବାଜ୍ ବହୁତ କର୍କଶ ହୋଇଥାଏ, ସାଧାରଣତଃ ମକାଓ ବୟସରୁ ୬୦-୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *