July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଏହି ପତ୍ରରୁ ୨୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ହୋଇଯାଏ ଠିକ୍ , ଆଣ୍ଠୁ ଚିକଣା ଆସିଯିବ ଫେରି , ଗଞ୍ଜା ଥିବା ମୁଣ୍ତରେ ଆସିଯିବ ବାଳ

1 min read

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ କି ଏହି କର୍ମ ବ୍ୟସ୍ତତା ଜୀବନରେ ସମସ୍ତେ କେହି ନା କେହି ରୋଗକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି , କହିଦେବୁ କି ଲୋକ ଏହି ରୋଗମାନଙ୍କରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାପାଇଁ ନାନାଦି ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମେଡିସିନ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ କିନ୍ତୁ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ବି କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ କଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଆମ ପ୍ରକୃତିରେ ଏହି ରୋଗକୁ ଲଢିବାପାଇଁ କିଛି ଚିକିତ୍ସା ଲୁଚି କରି ଅଛି , ହଁ ଆଜ୍ଞା ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି କିଛି ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ,

 

ଆଜି କାଲିର କର୍ମ ବ୍ୟସ୍ତ ଏପଟ ସେପଟ ହେବା ସମୟରେ ଆପଣମାନେ ଶୁଣିଥିବେ କି ଗଣ୍ଠି, ଆଣ୍ଠୁର ଚିକଣ, ସାଇଟିକାର ବନ୍ଦ ରକ୍ତ ନାଡି ଆଦି ରୋଗରେ ରହୁଛେ , ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ଆଜି ଆମେ ଗୋଟେ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କି ସେ ସବୁ ପ୍ରକାରର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇପାରିବ , ଆମେ ଯାହା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ତାର ଗଛ ବେଶୀ ପରିମାଣରେ ମିଳେନାହିଁ , ଏହା ଗୋଲ୍ ବିଜ ଆସିଥାଏ , ଏହାର ଫୁଲ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁକୁମାର ଓ ସୁଗନ୍ଧିତ ହୋଇଥାଏ , ଗଛକୁ ହଲାଇଲେ ତାହା ତଳେ ଗଳିପଡେ , କହିଦେବୁ କି ଇତିହାସରେ ଏହି ପାରିଜାତ ବୃକ୍ଷକୁ ନେଇକରି ବହୁତ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି , ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି କିନ୍ତୁର ଗାଁରେ ପାଣ୍ତବମାନେ ମାତା କୁନ୍ତୀଙ୍କ ନାଁ ଅଟେ ।

 

ଯେବେ ଧ୍ରୁତରାଷ୍ଟ୍ର ପାଣ୍ତବ ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ଅଜ୍ଞାତ ବାସ ଦେଇଥିଲେ , ନିଜ ମା କୁନ୍ତୀଙ୍କ ସହ ସେ ବନରେ ନିବାସ କରିଥିଲେ , ଏହି ଅବଧି ଗ୍ରାମ କିନ୍ତୁର ରେ କୁନ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ସ୍ଥାପନା ହେଲା , ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜା କରିବାପରେ ମା କୁନ୍ତୀ ପାରିଜାତ ପୁଷ୍ପ ଆଣିବାପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ଜାହିର୍ କଲେ । ଓ ନିଜ ମାତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ଅର୍ଜୁନ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ଏହି ବୃକ୍ଷକୁ ଆଣି ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ ।

 

ଗଣ୍ଠି : ପାରିଜାତ ଗଛ ପାଞ୍ଚଟି ପତ୍ରକୁ ନେଇ ଆପଣ ପଥରରେ ପେଷି ଦିଅନ୍ତୁ , ଓ ଚଟଣୀ କରି ଏହାକୁ ଗ୍ଲାସରେ ପାଣି ଗରମ କରି ଦିଅନ୍ତୁ , ପାଣି ଅଧା ହେଲାପରେ ଏହାକୁ ଥଣ୍ତା କରିକି ପିଅନ୍ତୁ , ଓ ଏହା ୨୦ ବର୍ଷର ଆଣ୍ଠୁ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯିବ , ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ବହୁତ ଲାଭକାରୀ ଔଷଧୀ ଅଟେ ।

ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠିର ପୀଡା : ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠିର ବାତ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ବହୁ ସମୟରେ ଆଣ୍ଠୁରେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ଲାଗେ , ଏହାପାଇଁ ପାରିଜାତ ଗଛର ପତ୍ରକୁ ୧୦-୧୨ ଟି ପତ୍ରକୁ ପଥରରେ ପେଷି ଗିଲାସେ ପାଣି ନେଇ ତାକୁ ଗରମ କରନ୍ତୁ , ଓ ପାଣିରୁ ବାହାର କରି ବିନା ଛାଣି ତାକୁ ଥଣ୍ତା କରି ତାହାର ପ୍ରୟୋଗ ଲଗାତାର ୯୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରନ୍ତୁ ,

 

ସାଇଟିକା : ଏହି ଅସୁବିଧା ପାଈଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପାରିଜାତ ପତ୍ରକୁ କମ୍ ଆଞ୍ଚରେ ସିଝାଇ ଦିଅନ୍ତୁ , ଏହି ସାଇଟିକା ରୋଗୀ ସେବନ କରିଲେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ , ଏହା ବନ୍ଦ ଥିବା ନାଡିକୁ ଖୋଲି ଦେଇଥାଏ , ଯାହା କାରଣରୁ ସାଇଟିକା ପରି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ,

ବାଳ ଝଡିବା କିମ୍ବା ଗଞ୍ଜା ପଣ : ଆଜି କାଲି ଅଧାରୁ ଅଧିକା ଲୋକଙ୍କ ମୁଣ୍ତରୁ ଚୁଟି ଝଡିବା ସମସ୍ୟାରେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି , ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ପାରିଜାତର ବିଜକୁ ପାଣିରେ ପେଷି ମୁଣ୍ତରେ ଲଗାଇଲେ ବାଳ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ , ଓ ଝଡୁଥିବା ବାଳ କମି ଯାଏ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *