July 11, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ପୁଅ ହେବା ଆଶାରେ ଏହି ପରିବାର ଉଠାଇଲେ ଏପରି ଉଦ୍ୟମ, ଆପଣ ଜାଣିଲେ ମୁଣ୍ତରେ ହାତ ଦେଇଦେବେ..

ଆଜିକାଲିର ସମୟରେ ସରକାର କେତେ ନା କେତେ ଯୋଜନା ବନାଉଛି , ବେଟି ବଞ୍ଚାଓ ବେଟି ପଢାଓ ଠୁ ନେଇକରି ସୁକନ୍ୟା ଧନ ଯୋଜନା ଆଦି କେତେ ପ୍ରକାରର ଯୋଜନା ହେଉଛି , ଆଜି କାଲିର ଝିଅମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜ ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି , ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ତାଳ ଦେଇ ସମାଜରେ ଆଗକୁ ବଢିଚାଲିଛନ୍ତି , କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ପୁଅ ପାଇବା ଆଶାରେ କିଛି ଏପରି କରିବସନ୍ତି ଯାହାକୁ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ଚକିତ ହୋଇଯିବେ ।ଏମିତି ପୁଅର ଇଚ୍ଛା ରଖି କିଛି ଏପରି ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ , ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶିବପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଅଞ୍ଚଳ ଜିଲ୍ଲାର ଯେଉଁଠି ଦୁଇ ପରିବାରରେ ପୁଅର ଇଚ୍ଛା ରଖିଥିବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିଛି ଏପରି କରିଦେଲେ , ଯାହା ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ  ।

 

ଏହି ମାମଲା ପୋହରି ର ଗଂଗରି ପୁରା ର ଅଟେ , ଯେଉଁଠି ବିନୋଦ ଶର୍ମା ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମାୟା ପୁଅ ଇଚ୍ଛାରେ ୧୧ଥର ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ୧୦ ଥର ସେ ଝିଅ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ , ମାୟା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ପୁଅର ଇଚ୍ଛା ଏତେ ଅଧିକା ଥିଲା କି ସେ ୧୦ଟି ଝିଅକୁ ଜନ୍ମ ଦେବାପରେ ସେମାନେ ପୁଅର ଲାଳସା ଛାଡିନଥିଲେ , ଓ ୧୧ ଥର ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ପୁଅର ଜନ୍ମ ହେଲା , ମାୟା ୨୪ ଅପ୍ରେଲ୍ ୨୦୧୮ କୁ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ , କହିଦେବୁ କି ୧୦ ଟି ଝିଅମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଟି ଝିଅ ଜନ୍ମ ସମୟରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଦେଇଥିଲେ , ବିନୋଦଙ୍କ ପରିବାର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ କଥା ହେଲେ , ସେ ଜଣେ ଟିଭି ରିପାରିଙ୍ଗ୍ ବାଲା ଅଟନ୍ତି , ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ସେ ଏକ ମାତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନିତ୍ , ଏମିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ କି ପୁଅର ଲାଳସାରେ ତାଙ୍କ ୯ ଟି ଛୁଆ ତାଙ୍କୁ ତ ବାପା କରିଦେଲେ , କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଭରଣାପୋଷଣ କରିବେ କିପରି ।

 

କହିଦେବୁ କି ଏହା କେଉଁ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ନୁହେଁ , ସେମିତି ପୁଅ ଇଚ୍ଛା ରଖି ଏକ ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଛି , ଯେଉଁଠି ଜଣେ ଦମ୍ପତି ଗୋଟେ ପୁଅ ଥିଲା , କିନ୍ତୁ ସେ ଆଉ ପୁଅ ଇଚ୍ଛା ରଖି ୭ ଟି ଝିଅକୁ ଜନ୍ମ ଦେଲେ , ଜାମଖୋରେ ରହୁଥିବା ରାକେଶ୍ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଝିଅ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ , ଓ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ଗର୍ଭବତୀ ହେଲେ , ଓ ତାପରେ ତାଙ୍କର ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ନେଲା , କିନ୍ତୁ ଆହୁରି ପୁଅ ଲାଳସାରେ ରାକେଶ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଏପରି ପାଗଳ ହୋଇଯାଇଥିଲେ କି ଗୋଟେ ପୁଅ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଉ ଏକ ପୁଅ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ରଖିଥିଲେ , ଓ ଏହାପରେ ରାକେଶଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ୬ ଟି କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଲେ , ଏହି ଦୁହିଁ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଖିକରି ଏହା ଲାଗୁଛି କି ସରକାର ଚାହିଁଲେ ବି ଯାହା କରିନିଅନ୍ତୁ , ଭାରତ ଦେଶରେ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଫରକ ଅଛି , ଏହି ରୁଢବାଦୀ ଭାବନା ସକାଶେ ସବୁ ଯୋଜନା ବେକାର ଅଟେ , ଏବେ ଦୁହେଁ ପରିବାର ଏତେ ଝିଅ ଜନ୍ମ ଦେଲେ ତାଙ୍କର ଭରଣାପୋଷଣ କିପରି ହେବ , ତାଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ କଣ ହେବ ଆଗକୁ  ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *