July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଏହି ଚମତ୍କାରୀ Mandira ରେ କେଶରୀ ନନ୍ଦନ ହନୁମାନଙ୍କ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୁଃଖ କରନ୍ତି ଦୁର,ଭକ୍ତଙ୍କ ସବୁ ମନୋକାମନା କରନ୍ତି ପୁରା

ମହାବଳୀ ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଜୀଙ୍କର ପରମ ଭକ୍ତ କୁହାଯାଏ , ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ଯଦି ହନୁମାନଜୀଙ୍କ କୃପା କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନରେ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ, ମହାବଳୀ ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ କଳିଯୁଗରେ ନିଜ ଭକ୍ତଙ୍କ ଡାକ ନିଶ୍ଚିତ ଶୁଣନ୍ତି, ଯେଉଁ ଭକ୍ତ ସଚ୍ଚା ମନରେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ସ୍ମରଣ କରିଥାଏ ତାଙ୍କର ରକ୍ଷା ସ୍ୱୟଂ ବଜରଙ୍ଗବାଲୀ ନିଜେ କରନ୍ତି, ସେମିତି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ତେବେ ଦେଶ ସାରା ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓ ଚମତ୍କାରୀ ମନ୍ଦିରମାନ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ଭକ୍ତଙ୍କ ବହୁତ ଭିଡ ହୋଇଥାଏ, ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ନିଜର କିଛି ବିଶେଷତା ଅଛି, ଯାହାକୁ ନେଇ ଆସ୍ଥା ଏହି ମନ୍ଦିର ସହ ଯୋଡି ହୋଇଛି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହାବଳୀ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁଠି ଭକ୍ତଙ୍କ ସବୁ ଦୁଃଖ ଦୁର ହୋଇଯାଏ , ଓ ସବୁ ମନୋକାମନା ପୁରା ହୋଇଯାଏ

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ମହାବଳୀ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ଏହି ଚମତ୍କାରୀ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଛିନ୍ଦୱାଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଶନିବାର ଭକ୍ତ ନିଜ ସମସ୍ୟା କେଶରୀ ନନ୍ଦନ ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ଦେଇଥାନ୍ତି, ଏଠାରେ ମହଜୁଦ୍ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଏମିତି କୁହାଯାଉଛି କି ଅଯୋଧ୍ୟା ପରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁର୍ବ ମୁଖୀ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ଅଟେ ,ଯେଉଁଠି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ନିଜ ସମସ୍ୟା ନେଇକରି ଆସନ୍ତି । ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ ହେଉନି କାହାର ଜମିବାଡି ସହ ବିବାଦ ଅଛି କିମ୍ବା ବିବାହର ଅସୁବିଧା ତେବେ ସେ ନିଜ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ଛିନ୍ଦୱାଡା କେଶରୀ ନନ୍ଦନ ହନୁମାନଙ୍କ ଦରବାର ଆସିପାରିବେ ।

ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ସବୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଶନିବାର ପୁର୍ବ ମୁଖୀ ମନ୍ଦିରରେ ବିରାଜମାନ ପବନପୁତ୍ର ଜନଶୁଣାଣୀ କରନ୍ତି, ଏହାପାଇଁ ପିଡିତ ଙ୍କୁ ଏକ ଆଟେଡାନ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଜୟଶ୍ରୀରାମ ଲେଖିବାକୁ ହେବ, ଓ ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆସିବାର ସମୟ, ନାମ, ଠିକଣା, ଯିବାର ସମୟ ରେଜିଷ୍ଟରରେ ଲେଖିବାକୁ ହେବ, ତାହାର ପଶ୍ଚାତ ମନ୍ଦିର ସମିତି ଦ୍ୱାରା ଏକ ଆବେଦନ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ପିଡିତ ନିଜ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ଲେଖିକରି ତାକୁ ସିନ୍ଦୁରରେ ଜୟଶ୍ରୀରାମ ଲେଖିକରି ଭଗବାନକୁ ସାମ୍ନାରେ ରଖି ଆବେଦନ କରିଥାନ୍ତି ।

ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ଏହା ଉପରେ ଯେଉଁ ସମସ୍ୟା ଲେଖା ହୋଇଥାଏ ତାହା ବିଲକୁଲ୍ ଗୁପ୍ତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକୁ କେହି ବି ଦେଖିପାରିବେ ନାହିଁ, ଏହି ମନ୍ଦିରର ପୁଜାରୀଙ୍କ ମାନିବା କଥା କି ଏଠାରେ ବହୁ ଦିନରୁ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ଲିଖିତ ଆବେଦନକୁ ନେଇକରି ଭକ୍ତ ଦୁଃଖ ଦୁର କରନ୍ତି, ଲୋକେ ଦୁର ଦୁରରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନପାଈଁ ଆସିଥାନ୍ତି, ଏଇ ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ସବୁ ମନୋକାମନା ପୁରା ହୋଇଥାଏ

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଖାସିୟତ୍ ଏହାକି ଏଥିରେ କବାଟ ନୁହେଁ ବରଂ ମନ୍ଦିରର ନଡିଆରୁ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ଲୋକେ ଶାସନ ପ୍ରଶାସନରୁ ନିଜ ସମସ୍ୟା ନେଇକରି ଭଗବାନଙ୍କ ଭରସାରେ ରୁହନ୍ତି, ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ନିୟମିତ ରୁପରେ ଆସିବାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଆବେଦନ ଅଛି, ଏହି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୋକଙ୍କ ଆସ୍ଥା ସହ ଯୋଡି ହୋଇଛି, ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ଦର୍ଜ୍ କରାଯାଏ, ଓ ଏହି ଦରବାରରେ ସୁଣାଣି ହୋଇଥାଏ ।

ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ଏହି ଦରବାରରେ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ସବୁ ମନୋକାମନା ପୁରା ହୋଇଥାଏ, ଯେବେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନୋକାମନା ପୁରା ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଭକ୍ତ ଆସିକରି ଏଠାରେ ନଡିଆ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି, ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ନା କେତେ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନୋକାମନା ପୁରା ହୋଇଯାଇଛି, ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସାରା ନଡିଆ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଯିବ

ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋକାମନା ପୁରା ହେବାପରେ ଯେତେ ବି ନଡିଆ ଆସେ ତେବେ ନଡିଆ ରସିରେ ବାନ୍ଧିକରି ରଖାଯାଏ, ଏହି କାରଣରୁ ମନ୍ଦିରର କବାଟ ନଡିଆରେ ତିଆରି ହୋଇଛି, ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ହୋଇଥାଏ ,ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ଏଠାରେ ପବନ ପୁତ୍ର ହନୁମାନଙ୍କ ଏକ ନିମ୍ବ ଗଛ ତଳେ ବସିଛନ୍ତି, ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ମୁର୍ତ୍ତି ଏଠାରେ ଅଛି, ଓ ସେ ବାଳ ରୁପରେ ଅଛନ୍ତି, ଓ ସବୁଠାରୁ ଖାସ୍ କଥା ଏହା କି ଏହି ମୁର୍ତ୍ତି ଅଗ୍ନିକୁଣ୍ତରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *