July 21, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ସାଧାରଣ ଫିଟିକରି ବଡ କାମ କରିଥାଏ ଜିନିଷ, ବୁଢା ମଣିଷକୁ ବି ବନାଇଦେଇଥାଏ Young, ଏମିତି କରନ୍ତି ବ୍ୟବହାର

ଫିଟିକିରି ଅଧିକାଂଶ ସବୁ ଘରରେ ସହଜରେ ମିଳିଯାଏ , ସାଧାରଣତଃ ଫିଟିକିରି ବ୍ୟବହାର ଲୋକ ପାଣି ସଫା କରିବାପାଇଁ କରନ୍ତି, ସେମିତି ଧଳା ପଥର ଯେପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଫିଟିକିରି ସାମାନ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଗୁଣ ଭରମାର ଅଛି, ପାଣି ସଫା କରିବା ହୋଇଥାଏ କିମ୍ବା ଯୁବା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ଚେହେରା ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ହୋଇଥାଏ, ଏଥିରେ ସବୁ ଫିଟିକିରି ବହୁତ ଉପଯୋଗି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ, ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଘର ଭିତରେ ଫିଟିକିରି ସହଜରେ ମିଳିଥାଏ ।

ଆପଣ ଫିଟିକିରି ବ୍ୟବହାର କରିକି ବହୁତ ସାରା ଶାରରୀକ ସମସ୍ୟା ମୁକ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ କରିପାରିବା, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖ ମାଧ୍ୟମରେ ଫିଟିକିରି ଗୁଣ ଓ ବ୍ୟବହାର କରିକି ବିଷୟରେ ସୁଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ତରିକାରେ ଫିଟିକିରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଫାଈଦା ହିଁ ଫାଇଦା ମିଳିବ, ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଫିଟିକିରି ଫାଇଦା ବିଷୟରେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଫିଟିକିରି ଆମର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ବହୁତ ଫାଇଦାଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣ ଏମିତି ବୁଝିପାରିବେ କି ଫିଟିକିରି ଏକ ପ୍ରକାର ବ୍ୟୁଟି କ୍ରିମ୍ ଯେପରି କାମ କରିଥାଏ, ଫିଟିକିରି ଏକ ବହୁତ ଭଲ ଗୁଣ ମିଳିଥାଏ, ଏଥିରେ ରୁଖି ନିଷ୍କ୍ରୟ ଠିକ୍ କରିବାପାଇଁ ଫିଟିକିରି ବହୁତ ଫାଇଦାଦାୟକ ହୋଇଥାଏ , ଫିଟିକିରି ଏହି ଗୁଣ କାରଣରୁ ବହୁତ ସାରା ବ୍ୟୁଟି କ୍ରିମରେ ବି ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥାଏ , ଚେହେରାରେ ଫିଟିକିରି ଲଗାଇବାରେ ବ୍ରଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ, ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ବଢୁଥିବା ବୟସର ପ୍ରଭାବ ବି କମ୍ ହୋଇଯାଏ

ଆପଣ ଫିଟିକିରିର ବ୍ୟବହାର ସିଧା ଚେହେରାରେ ଲଗାଇକରି କରନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ଧିରେ ଧିରେ ସୁସ୍ଥ୍ୟ ହେବାକୁ ଲାଗିବ । ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସୁଛି ତେବେ ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଲୋକ ତାକୁ ଦୁରେଇ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି କୁ ଏହି ପ୍ରକାରର୍ ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ତାକୁ ସବୁଦିନ ଫିଟିକିରି ପାଣିରେ କୁଳି କରିବାକୁ କୁହନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଦୁଅ ହୋଈଯିବ , ଓ ଏହାଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ମଇଳା ବି ଚାଲିଯିବ, କିନ୍ତୁ ଏହି କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କି ଏହାର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ହାନି ହୋଇପାରେ ।

ଫିଟିକିରି ବ୍ୟବହାର କରିକି ଶରୀରର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ରୁ ଦୁର କରାଯାଇପାରିବ, ଫିଟିକିରିରେ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣ ମହଜୁଦ୍ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରର ଦୁର୍ଗନ୍ଧକୁ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁକୁ ଦୁର କରିଦିଏ, ଏଥିରେ ଡିୟୋଡ୍ର ବନାଇବା ବାଲା କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଆପଣ ଗାଧୋଉଥିବା ପାଣିରେ ଏହି ଫିଟିକିରି ମିଶାଇଦିଅନ୍ତୁ, ତାହାପରେ ଆପଣ ଗାଧାନ୍ତୁ, ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ବାଳରେ ଉକୁଣି ହେଉଛି ତେବେ ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଫିଟିକିରି ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ, ଆପଣ ଫିଟିକିରିର ପେଷ୍ଟ କରି ଏହାକୁ ବାଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ଉକୁଣି ମରିଯିବେ, ବହୁତ ଏମିତି ଲୋକ ହୋଇଥାନ୍ତି ଯିଏ ଫିଟିକିରି ପାଣିରେ ବାଳକୁ ଧୋଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ଉପାୟ ପସନ୍ଦ ଆସେ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *