July 24, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କମ୍ପ୍ୟୁଟର କି – ବୋର୍ଡରେ ସବୁ ଅକ୍ଷର କ୍ରମ ରେ କଣ ପାଇଁ ହୋଇନଥାଏ – ୯୯% ଲୋକ ଜାଣିନଥିବେ ଏହାର ସଠିକ ଉତ୍ତର..

1 min read

୧୯ତମ ଶତାର୍ଦ୍ଧିରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ର ଆବିଷ୍କାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗଣିତଜ୍ଞ ପ୍ରୋଫେସର ଚାର୍ଲସ୍ ବ୍ୟାଭେଜ୍ କରିଥିଲେ , ତାଙ୍କର ଏହି ଉପଲ୍ଲବ୍ଧୀ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କମ୍ୟୁଟରର ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ , ଏବେ ୧୯ ତମ ଶତାର୍ଦ୍ଧୀରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଜିର କମ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି, ଆଜିର ସମୟର କମ୍ୟୁଟରରେ ଯିଏ ହେଲେ ବି ଏହା ବ୍ୟବହାର କରୁଛି , କାରଣ ଏବେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ରେ ସବୁ ସୁଚନା ଆଦାନପ୍ରଦାନ ବହୁତ ତେଜିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହା ଆମର ଆଙ୍ଗୁଠିର କିବୋର୍ଡରେ ଚାଲିଥାଏ , ଯଦି ଆପଣ ନିଜର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ର କିବୋର୍ଡକୁ ନଜର ପକାଇଥିବେ ତେବେ ଦେଖିଥିବେ କି ଏହାର ଲେଟର୍ କ୍ରମ ଏକା ସମାନ ହୋଇନଥାଏ , ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ ଏହାର ଲେଟର୍ କ୍ରମ ଏକା ଭଳି କଣ ପାଇଁ ହୋଇନଥାଏ ।

 

କିବୋର୍ଡର ବ୍ୟବହାର ଆମେ ଅଧିକାଂଶ ଆମେ ଘରର କାମ କିମ୍ବା ଅଫିସ୍ କାମ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ , କିବୋର୍ଡ ଓ ମୋବାଇଲ୍ କି ପାର୍ଡର ଆରମ୍ଭର ଅକ୍ଷର (QWERTY) ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଏହାର ରୁପରେଖ କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର ସେଲ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ , କହିଦେବୁ କି ୧୮୭୪ ରେ ଆସିଥିବା ଟାଇପ୍ ରାଇଟର ଶବ୍ଦରୁ ବ୍ୟବହାର ଏହି ପରି ହେଉଥିଲା ଓ ସେହି ସମୟରେ ଏହାକୁ ରେମିଗଟନ୍ ୧ ନାମରେ ଜଣାଯାଊଥିଲା ,

 

କିବୋର୍ଡର ସଲ୍ସ ଅକ୍ଷର ପଦ୍ଧତି କ୍ରମ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରୁଥିଲେ । ସେଥିରୁ ମିଳିଲା କି ଅକ୍ଷର କ୍ରମ ସିଧା ରଖିଲେ ବଟନ୍ ଜାମ୍ ହେଉଛି, ଅକ୍ଷର କ୍ରମ ହେବା କାରଣରୁ ସେ ବଟନ୍ ଦବାଇବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଲା , ଏହା ଛଡା ସେହି ସମୟରେ ଟାଇପ୍ ରାଇଟର୍ ବ୍ୟାକ୍ ସ୍ପେସ୍ ବଟନ୍ ହେଉନଥିଲା , ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାକୁ ଦେଖିକରି କିବୋର୍ଡକୁ କ୍ୱେର୍ଟି ଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଟାଇପିଙ୍ଗ୍ ରେ ସହଜ ହୋଇପାରିବ ।

ଯଦି କ୍ୱେର୍ଟି କି ବୋର୍ଡର ପ୍ରଚଳନ ହୋଇନଥାନ୍ତା ତେବେ ଆମେ ଟାଇପିଙ୍ଗ୍ କରିବାରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା , କାରଣ ଅକ୍ଷର କ୍ରମ କାରଣରୁ ଆମକୁ ସଠିକ୍ ଟାଇପିଙ୍ଗ୍ ସ୍ପିଡ୍ ମିଳିପାରିନଥାନ୍ତା , ଯାହାର ଦ୍ୱାରା ସ୍ପିଡ୍ ରେ ଆମେ ମାନେ ଟାଇପିଙ୍ଗ୍ କରିପାରିନଥାନ୍ତେ , ଆଜିର ସମୟରେ ଯିଏ ହେଲେ ବି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ଓ କମ୍ୟୁଟର ଯଥା ସମ୍ଭବ ବ୍ୟବହାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି , ଏତିକି ନୁହେଁ ଆଜିକାଲିର ସବୁ ମଣିଷ ଅନଲାଇନ୍ ରେ ରହୁଛନ୍ତି , ତାଙ୍କର ସବୁ କାମ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ରେ ହେବାକୁ ଲାଗିଛି ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *