July 16, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

IAS INTERVIEW QUESTION : ସେ କେଉଁ ଫୁଲ ଅଟେ ଯାହା ୧୨ ବର୍ଷରେ କେବଳ ଗୋଟେ ଥର ଫୁଟିଥାଏ ?ଉତ୍ତର ବୁଦ୍ଧିମାନ ହେଇଥିଲେ ଦେଇପାରିବେ

1 min read

ଆମର ଦେଶରେ ସବୁ ବର୍ଷ ନାନାପ୍ରକାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମୁଳକ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ଏମିତି ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥାଏ ଯାହାକୁ ନେଇକରି ଆମର ଦେଶର ଯୁବାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ଆକାଂକ୍ଷା ଓ ଉଦ୍ଦିପନା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ଓ ଏହି ପରିକ୍ଷାରୁ ଗୋଟେ ହେଲା UPSC ସିଭିଲ୍ ପରୀକ୍ଷା  । ଏହି ପରିକ୍ଷା ସବୁ ବର୍ଷ ଲକ୍ଷାଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯୁବା ସାମିଲ୍ ହୁଅନ୍ତି, ଓ ଆଇଏଏସ୍ ଆଇପିଏସ୍ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ପରଖନ୍ତି , ସେଥିରୁ କିଛି ଚୟନ ହୁଅନ୍ତି ଯିଏ କି ଆଇଏଏସ୍ ଓ ଆଇପିଏସ୍ ପଦ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥାନ୍ତି । UPSC ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ତିନୋଟି ଚରଣରେ ହୋଇଥାଏ , ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ପରିକ୍ଷାକୁ ସବୁଠାରୁ ଫାଇନାଲ୍ ଷ୍ଟେଜ୍ ବା ଅନ୍ତିମ ଚରଣ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ , ଏହିଥିରେ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁ ନିଆଯାଏ ଯାହାକି ଏହି ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ ପଚାରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ବହୁତ କଠିନ ଓ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ, ଏହା ଆଶାର୍ଥୀ ଠାରୁ ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ଞାନ ଓ ଉପସ୍ଥିତି ବୁଦ୍ଧିକୁ ପରଖିଥାନ୍ତି, ଓ ସେଥିରେ ବହୁତ ଟ୍ରିକି ପ୍ରଶ୍ନ ବି ହୋଇଥାଏ,  ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଏମିତି ପ୍ରଶ୍ନ ନେଇକରି ଆସିଛୁ ଯାହା ୟୁପିଏସ୍ ସି ର ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁ ରାଉଣ୍ତରେ ଆଶାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପଚାରାଯାଇଥିଲା, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ବିଷୟରେ

୧) ଜିଲାପି କୁ ଇଂରାଜୀରେ କଣ କୁହାଯାଏ ? ଉତ୍ତର- funnel cake, rounded sweet, syrup filled ring

୨) ସତୀ ପ୍ରଥାକୁ କିଏ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ? ଉତ୍ତର- ସତୀ ପ୍ରଥାକୁ ରାଜା ରାମମୋହନ ରାୟ କରିଥିଲେ ।

୩) ଚାହା ପିଇବାପରେ ପାଣି କଣପାଇଁ ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ? ଉତ୍ତର- ଚାହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପାଚନ କ୍ରିୟା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ, ଓ ତାହା ସହ ଦାନ୍ତରେ ପାଇରିଆ ରୋଗ ହେବାର ସଂମ୍ଭାବନା ବଢିଯାଏ , ଓ ଏହା ଛଡା ପେଟ ବି ଖରାପ ହୋଇପାରେ ।

୪) ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଭିତର ବାଲା ଭାଗ କ୍ରୋଡ କେଉଁଥିରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ? ଉତ୍ତର- ଲୁହା ଓ ନିକେଲ୍ ଦ୍ୱାରା

୫) ସେହି ପଠାର୍ ନାଁ କୁହନ୍ତୁ କି ଯାହା ଏସିଆର ଛାତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ? ଉତର- ପାମିର୍ ପଠାର୍ ଏସିଆର ଛାତ କୁହାଯାଏ ।

୬) କିଏ ସତ୍ୟାର୍ଥ ପ୍ରକାଶ ରଚନା କରିଥିଲେ ? ଉତ୍ତର- ସତ୍ୟାର୍ଥ ପ୍ରକାଶ ରଚନା ସ୍ୱାମୀ ଦୟାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ କରିଥିଲେ ।

୭) ଡାଲଚିନି ଗଛର କେଉଁ ଭାଗରୁ ମିଳିଥାଏ ? ଉତ୍ତର : ଗଛର୍ ଛାଲରୁ

୮) ଅମୃତ ବଜାର ପତ୍ରିକା ପ୍ରକାଶନ କେଉଁ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ? ଉତ୍ତର- ସନ୍ ୧୮୬୮ ରେ

୯) ନିଳ ନଦୀ ତଟରେ କେଉଁ ସଭ୍ୟତାର ବିକାଶ ହୋଇଥିଲା ? ଉତ୍ତର- ମିଶ୍ର ସଭ୍ୟତା

୧୦) ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ ର ଜର୍ଜଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କିଏ ବଦଳାଇପାରିବ ? ଉତ୍ତର- ସଂସଦକୁ ଆଇନ୍ ବନାଇବାର ଅଧିକାର ଅଛି, ସଂସଦ ଆଇନ୍ ଦ୍ୱାରା ଜର୍ଜର ସଂଖ୍ୟାକୁ ବଦଳାଇ ଯାଇପାରିବ ।

୧୧) ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ନ୍ୟାୟାଧିଶ ରୁପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ କମ୍ ସେ କମ୍ କେତେ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦରକାର ? ଉତ୍ତର- ପୁରା ୧୦ ବର୍ଷ

୧୨) ଗୋଟେ ଝିଅକୁ ଦେଖିକରି ବ୍ୟକ୍ତି କହିଲା ତାଙ୍କର ମାଙ୍କ ବାପା ମୋର ଶଶୁର ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଏମିତିରେ ଝିର ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର କଣ ଅଟେ ? ଉତ୍ତର- ଝିଅ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ଝିଅ ଅଟେ ।

୧୩) ଭାରତରେ କେଉଁ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ହୋଇଥିବା ସୀମା ବିବାଦରେ ପୋଲିସ୍ ଜବାନର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା ଓ ବହୁତ୍ ଲୋକ ଆଘାତ ପାଇଥିଲେ ? ଉତ୍ତର- ଆସାମ ଓ ମିଜୋରାମ୍

୧୪)କେଉଁ ନଦୀ ନିଜ ରଙ୍ଗ ବଦଳାଉଥାଏ ?ଉତ୍ତର- କେନୋ କ୍ରିଷ୍ଟଲ୍ସ, ଯାହାକି କଲମ୍ବିଆରେ ବହିଥାଏ, ଏହାର ଖାସିୟତ୍ ଏହା କି ଏହା ସବୁ ମୌସୁମର ସହ ନିଜ ରଙ୍ଗବଦଳାଇଥାଏ, ଏହାକୁ ଲିକ୍ୱିଡ୍ ରେନୱୋ କହନ୍ତି ।

୧୫) କେଉଁ ଫୁଲ ୧୨ ବର୍ଷରେ ଥରେ ହିଁ ଫୁଟିଥାଏ ?

ଉତ୍ତର- ନିଳକୁରଞ୍ଜି ଫୁଲ ୧୨ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଫୁଟିଥାଏ, ଏହି ଫୁଲ ସୁନ୍ଦର କେରଳ ରାଜ୍ୟର ମୁନ୍ନାରରେ ସବୁ ୧୨ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଫୁଟେ, ଏହି ଫୁଲର ନାଁ ନୀଳକୁରଞ୍ଜି , କେରଳର ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ନିଳାର ତାର୍ପର୍ଯ୍ୟ ରଙ୍ଗରୁ ଅଟେ, ଓ କୁରଞ୍ଜି ଫୁଲ ସ୍ଥାନୀୟ ନାଁ ଅଟେ, ଏହି ଫୁଲକୁ ଦେଖିବାପାଇଁ ଦେଶରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଦେଶରୁ ଲୋକ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *